אופניים

אופניים חשמליים: המדריך המלא

תוכן עניינים

ebike

אופניים חשמליים הם כלי תחבורה הצובר תאוצה בקרב מדינות רבות. גם בישראל הצטרפו למהפכה הירוקה ואפשר לראות אנשים רבים זונחים את הרכב ועוברים לכלי תחבורה ממונעים כמו האופניים החשמליים. לאופניים חשמליים קיימים דגמים רבים למשל אופניים חשמליים מתקפלים המאפשרים נסיעה לכל מקום. אופניים חשמליים מאושרים לנסיעה על ידי מכון התקנים, הם מתקפלים בצורה נוחה וניתנים לנסיעה בכל מקום, אם ברצונך לנסוע ברכבת יש באפשרותך להגיע עם האופניים החשמליים המתקפלים לתחנת הרכבת לכסות את האופנים בכיסוי המיועד לכך ולנסוע ליעד.

כניסה לקישור לצפייה במבחר אופניים חשמליים מאת NO RISK.

ההיסטוריה של האופניים החשמליים

את התיעוד הראשוני של אופניים חשמליים ניתן למצוא כבר בסוף המאה ה 19. בדצמבר 1895 רשם  Ogden Bolton Jr פטנט שנושאו היה אופניים חשמליים עם Hub motor בעל 6 קטבים המחובר בגלגל האחורי. בשנת 1897 המציא האמריקאי Hosea W. Libbey אופניים חשמליים בעלי 2 מנועים חשמליים.

בשנת 1898 Mathew J. Steffens רשם פטנט של אופניים המונעות באמצעות רצועה הממוקמות על הגלגל האחורי. בשנת 1899 הממציא Mathew J. Steffens המציא את ההנעה באמצאות חיכוך “roller-wheel” גלגל מתכת בעל חריצים, המורכב על מנוע ומוצמד בלחץ לגלגל האופניים.  כאשר המנוע החשמלי מופעל הוא מסובב את גלגל האופניים. בשנות ה 90 של המאה 20 נכנסו לשימוש חיישן המומנטTorque sensors ובקר המתח/זרם שהם לב המערכת של כל אופניים חשמליים מודרניים.

1897_ Hosea W

במהלך אותה תקופה, החלו חברות לייצר אופניים חשמליים בצורה מסחרית ולקראת סוף אותו עשור היו בשוק כ 49 סוגים של אופניים חשמליים. האופניים החשמליים פופולאריים מאוד בסין.

באופניים חשמליים זולים משתמשים במצברי חומצה שזמן הטעינה שלהם הוא כ 8 שעות ,טווח הנסיעה40 – 50 קילומטר והמהירות סביב 20 קמ"ש. באופניים חשמליים יקרים משתמשים במצברי ניקל מטאל או מצברי Li-ion שהם קלים יותר ולא מזהמים את הסביבה. זמן הטעינה קצר יותר וטווח הנסיעה ארוך יותר אך מחירם יקר יותר.

מבנה אופניים חשמליים

האופנים החשמליים בנויים בדומה לרוב הכלים החשמליים עם תוספת קטנה והיא: שניתן להשתמש באנרגית הרוכב להניע את הכלי. ברוב סוגי האופנים החשמליים משתמשים במנוע צירי (Hub motor) בגלגל הקדמי או האחורי שלהם. בדרך כלל ישנה ידית גז על הכידון שכשמסובבים אותה, היא שולחת פקודה לבקר (יחידה אלקטרונית ששולטת על כל המערכות החשמליות של האופניים) שמפעיל את המנוע. ידית הגז היא למעשה וסת שנותן פקודה לבקר לשלוח יותר מתח או פחות מתח למנוע ועל ידי כך שולט במהירות המנוע.

ישנם 2 סוגים עיקרים של ידיות גז:

ידית גז רגילה (Twist Throttle) – דומה מאוד לידית גז של אופנוע בנזין. שבה אנו מאיצים את האופניים על ידי סיבוב הידית.

ידית גז מסוג אגודל (Throttle Thumb) – שבה אנו מאיצים על ידי דחיפת זרוע קטנה באמצעות האגודל. הפעולה החשמלית של שתי הידיות דומה. הבחירה בין הסוגים השונים היא  פונקציה של העדפה אישית.

לקריאה נוספת על המבנה של אופניים חשמליים באתר ויקיפדיה.

היתרונות של אופנים חשמליים

לאדם הנוסע בממוצע מרחק של 7- 40 קילומטר ביום, האופניים החשמליים מציעים חלופה זולה ונקייה ביותר מבחינה סביבתית ללא הגדלת זמן הנסיעה. היתרונות מתבטאים בכמה תחומים.

שמירה על כושר

עם אופניים רגילים אתה שומר על כושר ,השאלה היא כמה פעמים אתה משתמש באופניים. מסקר שנעשה באנגליה עולה ש 46 אחוז מבעלי אופניים רגילים משתמשים באופניים בין פעם לפעמיים בשבוע, 30 אחוז משתמשים בהם פעם בשבועיים או אפילו פחות מזה. לעומת זאת שליש מבעלי אופניים החשמליים השתמשו בהם אחת ליום והשאר אחת לשבוע לפחות.

המספרים מראים כי השימוש באופניים חשמליים גדול פי 2 מהשימוש באופניים רגילים. מכיוון שהרכיבה באופניים חשמליים מאפשרת יותר גמישות והתאמה אישית לתנאי השטח ,יש נטייה להשתמש בהם יותר ומכיוון שחלק מזמן הרכיבה אנו מדוושים בסך הכול אנו שומרים יותר על כושר עם אופניים חשמליים.

הזעה

הזעה אינה בעיה גדולה עם אנו רוכבים להנאתנו אך היא יכולה להיות בעיה גדולה מאוד עם אנו רוכבים לעבודה. מקצת מהמעסיקים מספקים לרוכבי האופניים מקלחות בעבודה, אבל ברוב מקומות העבודה אין מקלחות. האופניים החשמליים מבטלים כמעט לגמרה את הבעיה על ידי כך שבימים חמים אנו נשתמש יותר במנוע החשמלי ופחות בפדלים, למרות שבחום הישראלי עצם השהייה עצמה בשמש תגרום לנו להזיע, אך לא יותר מאדם שלא משתמש באופניים חשמליים.

בטיחות

אופניים חשמליים בטוחות יותר מאופניים רגילים, מעצם העובדה שהם נעים במהירות גבוה יותר, כך שזמן השהייה על הכביש קצר יותר. יש לזכור, שכרוכב אופניים, אתה נמצא בסביבה שהרכבים סביבך נעים במהירות של 40 – 60 קמ"ש. אתה כרוכב ,מהווה עבורם מכשול ,אך אם תנוע במהירות קרובה למהירות שלהם לא תהווה מכשול (זו הסיבה שלא נותנים לכלי רכב אטיים לנוע על כבישים מהירים)

bikes

עלויות

היתרון המשמעותי ביותר למשתמש באופניים חשמליים, הוא הקלה משמעותית בעליות. האופניים מאפשרים לעלות עליות ללא צורך במאמץ יתר. עליות של 10 ניתן לעלות בקלות ועליות של 14 או יותר ניתן לעלות במאמץ סביר. באזורים הררים יתרון זה בולט במיוחד.

נסיעה מהירה יותר בעיר

באופן תיאורטי מכונית ואופנוע מהירים יותר מאופניים חשמליים, אך המהירות המעשית שלהם בעיר היא בסביבות 18 קמ"ש. היתרון הגדול של האופניים החשמליים הוא שהם יכולים לנוע במקומות שהמכונית והאופנוע לא יכולים לנוע וכך להגיע מהר יותר מנקודה אחת לשנייה בתוך העיר.

ירוק ונקי

אופניים חשמליים צורכים אנרגיה בעוד שאופניים רגילים לא. אבל כמות האנרגיה היא קטנה במיוחד כאשר משווים זאת לאופנוע או מכונית. אופניים חשמליים צורכים בממוצע 100-150 וואט ואילו מכונית צורכת כ 15 קילוואט. נכון שמכונית נוסעת מהר יותר אך עם נתרגם את צריכת האנרגיה הזו לקילומטר/לליטר האופניים עושים בין 300 ל 700 קילומטר לליטר בעוד שמכונית עושה בין 8 ל 14 קילומטר לליטר.

לסיכום, השימוש באופניים חשמליים לא יגרום לנו לרדת בכושר, עלות הנסיעה נמוכה מאוד והזיהום שאנו יוצרים קטן.

אופניים חשמליים שאלות ותשובות

איך אומרים אופניים חשמליים או חשמליות

אופניים חשמליים. אופן הוא זכר ביחיד, שני אופנים הם זכר ברבים ולכן יש לומר אופניים חשמליים. הסבר מורחב יותר כאן.

מה עדיף ידית האצה או חיישן מומנט?

לרוב האופניים החשמליים יש ידית האצה ( Throttle control ), ידית זו משמשת להאיץ את האופניים. ישנם אופניים חשמליים שמשתמשות בחיישן מומנט  Pedal torque sensor שנקרא בקיצור    PTS.כאשר אתה מתחיל לדווש ה PTS חש את התנועה והוא משלב את המנוע החשמלי. כך שאין צורך להפעיל שום דבר נוסף פשוט נוסעים והמנוע משתלב בצורה אוטומטית. כאשר עוצרים או מפסיקים לדווש, המערכת מפסיקה לפעול. כדי להפעילה מחדש צריך לדווש שנית. מערכת זו פופולארית במיוחד בקרב נשים ואנשים מבוגרים, מכיוון שהיא פשוטה מאוד להפעלה. (התקן שחייב להיות באופניים חשמליים לפי התקן האירופאי).
לאנשים שרוצים יותר שליטה על האופניים ידית האצה היא הבחירה הנכונה אך אם אתה מחפש פשטות פעולה מערכת PTS עדיפה. יש לזכור שבמערכת PTS יש לדווש בקלות כדי להכניס את המערכת לפעולה עם ידית האצה אין צורך לדווש בכלל.

מה עדיף לקנות אופניים חשמליים מוכנים או קיט?

כאשר אנו מדברים על אופניים חשמליים עומדות בפנינו שתי אפשריות, האחת להסב אופניים רגילים לחשמליים על ידי רכישת קיט שכולל גלגל, בקר ומצברים או לרכוש אופניים חשמליים שנבנו במפעל.

קיט לאופניים חשמליים – קיט אופניים חשמליים, זו דרך מצוינת ליצור כלי שיתאים בדיוק לדרישות שלך. אחד היתרונות הגדולים ביותר הוא, שאתה יכול להרכיב אותם על כל אופניים שתרצה. החיסרון הוא, שנדרשת לא מעט עבודה וידע בסיסי במכאניקה וחשמל. המראה של האופניים שעברו הסבה לא יהיה כמו אופניים מוכנות, מכיוון שחלקים רבים שנוסיף לא ניתנים להסתרה. יש לשים לב שקיט עומד בהתאם לדרישות החוק מאחר וישנם המון שדרוגים של אופניים חשמליים לא חוקיים בארץ, דבר המסוכן מאוד לא רק בהקשר החוק אלא גם בהיבט הבטיחותי. למידע נוסף לגבי קיט לאופניים חשמלי באתר GREEN BIKE.

אופניים חשמליים מוכנים – אופניים מוכנים מצוינים למי שצריך אותם לרכיבה יום יומית ללא דרישות מיוחדות (עליות חדות ומהירות).עם אתה בעל מבנה גוף ממוצע ובעל משקל ממוצע ( גובה 1.5-1.8 מ'משקל 60-100 קילוגרם ) ואתה רוכב בעיקר במישור אופניים מוכנות הם הפתרון. חיסרון – אופניים אילו מוגבלות בכוח ובמהירות. רוכב כבד יכול לרכב עליהם אבל הוא יצטרך לדווש יותר כדי לשמור על מהירות סבירה בעליות. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שאם הדרישות שלך ישתנו יהיה קשה ויקר יותר להסב אופניים מוכנות ולהתאימם לדרישות החדשות שלך.

מנוע עם או בלי מברשות?

כיום רוב מנועי hub הם מסוג brushless ללא מברשות. מנועים אילו כמעט ולא זקוקים לתחזוקה והם מחזיקים מעמד יותר מאשר מנועים עם מברשות brushed אבל הם יקרים יותר.

מנוע מסוג Brushed Hub – במנוע זה האנרגיה החשמלית מועברת לסלילים דרך פחמים שנוגעים פיזית במגעי מתכת תוך כדי סיבוב המנוע. בגלל המגע הפיזי, פחמים אילו נשחקים ויש להחליפם מדי 25,000 קילומטר. למנוע מסוג זה נדרש בקר פשוט.

מנוע מסוג Brushless Hub – במנוע זה אין מגע בין החלקים התוצאה היא מנוע עם אורך חיים ארוך מאוד. למנוע Brushless יש בקר מתוחכם יותר מאשר למנוע עם מברשות ויש לו הרבה יותר חיבורים למנוע. מנוע זה נפוץ  באופניים חשמליים.

מנוע הממוקם בגלגל האחורי או קדמי?

בחלק מהקיטים אפשר לבחור מנוע לגלגל אחורי או מנוע לגלגל קדמי ,לכל סוג יש את היתרונות והחסרונות שלו.

מנוע בגלגל הקדמי – מנוע  קדמי בדרך כלל קל יותר להרכבה מאשר אחורי מכיוון שאין צורך להתעסק עם מערכת הגיר. שימוש בגלגל זה מאפשר לאזן את המשקל בין החלק האחורי של האופניים לחלקו הקדמי מכיוון שבדרך כלל המצברים שהם החלק הכבד ממוקמים בחלק האחורי של האופניים ומשקל המנוע בחלק הקדמי מחלק את העומס טוב יותר. חלק מהרוכבים מרגישים שיש להם יותר שליטה באופניים כאשר המנוע ממוקם בגלגל הקדמי. מיקום המנוע בחלק הקדמי מאפשר לרוכב לראות את הגלגל ולכן הוא יכול להגיב במהירות אם ישנה בעיה, כמו סחרור של הגלגל.

מנוע בגלגל האחורי – למנוע בגלגל האחורי יש מספר יתרונות ,אחיזת כביש טובה יותר בעליות, בדרך כלל החלק האחורי של שלדת האופניים חזק יותר מהחלק הקדמי, לכן יש אפשרות לשים מנוע חזק יותר בחלק האחורי מאשר בקדמי, יתרון נוסף: שיש אפשרות להשתמש בבולם זעזועים בגלגל הקדמי. חסרונות – אם המנוע יצור מומנט חזק מדי הגלגל האחורי יכול להסתחרר והאופניים יצאו מכלל שליטה מכיוון שאין אפשרות לתקן את הסטייה. מנוע אחורי ממקם את כל כובד המשקל על הגלגל האחורי דבר המקשה על השליטה באופניים.

סוללות לאופניים חשמליים

בשנים האחרונות סוללות מסוג ליתיום הפכו לנפוצות יותר גם באופניים חשמליים. החברה הגרמנית Süd-Chemie  המתמחה בתחום הכימיה, השקיעה בפעם הראשונה בשנת 2005 את סוללות Phostech Lithium. יתרונות סוללת הליתיום ביחס לניקל קדמיות וסוללות עופרת :מספר טעינות גדול יותר. משקל קל משמעותית .נפח אכסון גדול יותר. טעינה מהירה יותר. העתיד כרגע הולך לכיוון סוללות ליתיום ועד שלא נמצא סוללות שהן קלות יותר וחזקות יותר, אתם מוזמנים ליהנות מסוללות אילו. באופניים החשמליים ניתן להשתמש במספר סוגי סוללות.

סרטון הסבר על סוללות לאופניים חשמליים

מהו הטווח המקסימלי שניתן לעשות לטעינה?

הטווח שאופניים חשמליים יעשו לטעינה, תלוי במספר גורמים: החשוב ביותר הוא סוג המצברים. מצברי ( Lithium-Ion  ( Li-Ion הם בעלי הטווח הגדול ביותר ובעלי המשקל הקל ביותר. הטווח נע בין 40 ל 60 קילומטר לטעינה כאשר הרוכב מדווש, החיסרון של מצברים הללו הוא מחירם הגבוה. מצברי ( Nickel Metal  (NiMH הטווח נע בין 30 ל 40 קילומטר לטעינה. מצברי חומצה lead acid הטווח נע בין 25 ל 40 קילומטר לטעינה, הם מצברים זולים והכבדים.

גורמים נוספים שמשפעים על טווח הנסיעה הם: משקל הרוכב , רמת דיווש , רוח ותנאי השטח באיזה סוללות להשתמש באופניים חשמליים, אתם משתמשים בה כל יום ואתם אפילו לא מודעים כמה היא משמעותית, סוללת הליתיום או בשמה המקצועי – LifePO4 שהוא החומר המשמש אותנו בסוללות הנמצאות במחשבים הניידים, בסלולארי, במצלמות ועוד. עד לפני ממספר שנים הסוללות הנפוצות היו עופרת (רעילה) וניקל קדמיום NiMH.

מומלץ לשדרג את הקיט ולרכוש אותו עם הסוללות המתקדמות של LifePO4 שייקרו את מחיר הקיט ,אם אתם מחפשים אופניים קלים, עם מרחק נסיעה גדול  סוללת הליתיום היא הבחירה שלכם.

LifePO4 2

סרטון שליפה והטענה של סוללה באופניים חשמליים

שיטות להנעת אופניים חשמליים

ישנם כארבע שיטות להניע אופניים : מנוע חיכוך, הנעת שרשרת, מנוע צירי (hub motor)והסוג האחרון והפחות ידוע דוחף אופניים. במאמר זה נדון בהבדלים בין השיטות, ביתרונות והחסרונות של כל שיטה.

הנעה באמצעות חיכוך

אחת מהשיטות הראשונות להנעת אופניים הינה שיטת החיכוך. בשיטה זו מצמידים את ציר המנוע לצמיג הקדמי או האחורי וכאשר הציר מסתובב האופניים נעות קדימה, סוג זה של אופניים חשמליים הוא הזול והפשוט ביותר.לשיטה זו יש מספר חסרונות: מערכת לא יעילה – מאבדים אנרגיה רבה על חיכוך מיותר, כאשר הצמיג רטוב או אין לחץ אוויר מספיק היעילות יורדת, הצמיגים נשחקים מהר יותר ומערכת זו אינה יכולה להגיע למהירות גבוהה, יחסית למערכות אחרות.

Electric Bike Systems friction 1

הנעה באמצעות שרשרת

שיטה זו מבוססת על מנוע עם גיר המחובר לאופניים באמצעות שרשרת או רצועה המניעה את הגלגל האחורי של האופניים דרך הגיר המותקן עליו. מערכות אלו נותנות מומנט טוב ומאפשרות לאופניים מהירות שיוט טובה.חסרונות השיטה: בשיטה זו בדומה להנעה באמצעות חיכוך יש בזבוז רב של אנרגיה על חיכוך של השרשרת וכן צריך מתאם מיוחד בין המנוע לגיר של האופניים.

Electric Bike Systems chain drive 2

הנעה באמצעות מנוע צירי hub motor

בשיטה זו המנוע בנוי בתוך הגלגל האחורי או הקדמי, ישנם מנועים עם גיר או ללא גיר. שיטה זו היא היעילה ביותר, כמו כן מערכות אלו בדרך כלל אטומות למים ולאבק ולכן ניתן לנסוע עם אופניים בעלי מנגנון זה בכל מזג אוויר.החיסרון של שיטה זו הוא, הגלגל בדרך כלל כבד יותר וכדי להשיג יותר כוח צריך מנוע עם גיר פנימי שהוא רועש יותר ויקר יותר.

Electric Bike Systems hub 1

הנעה באמצעות דוחף אופניים Push Trailer

בשיטה זו, כל מערכת ההנעה של האופניים נמצאת על נגרר נפרד שעליו יש את המנוע והמצברים. מערכת השליטה נמצאת בנפרד על כידון האופניים. החיבור והניתוק של המערכת פשוט מאוד ומתבצע במהירות. היתרונות של השיטה: ניתן להשתמש בדוחף אחד למספר אופניים, ניתן לנייד את הדוחף בכלי רכב. חסרונות : לא קיים בשוק כמוצר מוגמר, יש מגבלה לגודל הגלגל של הנגרר, צריך להרכיבו לפרק כל פעם, האופניים מתארכות וזה לא נוח.

Electric Bike Systems trailer 2

המשמעות של הספק המנוע באופניים חשמליים

נסביר כיצד החוק מבדיל בין אופניים חשמליים לאופנוע, שיטות שונות למדידת הספק מנוע של אופניים חשמליים והבעייתיות במדידה, שיקולים בהתאמת המצברים למנוע וקווים מנחים לבחירת הספק המנוע. שני פרמטרים עיקרים מאפיינים אופניים עם מנוע עזר כ "אופניים":

הספק מנוע

משמעות הספק המנוע וכיצד בודקים אותו?

החוקים בעולם שונים ממדינה למדינה, באיחוד האירופאי, יפן, סין, ישראל ועוד מדינות, המנוע מוגבל ל 250W. בארצות הברית הספק המנוע המותר הוא עד 750w. ישנם פרמטרים רבים שמשפעים על הכוח היוצא מהמנוע (בכוונה בחרתי במינוח הזה) ועל צורת מדידת הכוח, אנו נבחן כמה מהם.

Difference Motor Powe 1

מדידת כוח המנוע יכולה להיעשות במספר צורות:

1. הזרם המוזרם למנוע.

2. הכוח המכאני שמפעיל ציר ההנעה, כאן נשאלת השאלה היכן מודדים את הכוח hub motor, על העוגן של המנוע על החישוק או אולי על הצמיג ?

3. האנרגיה המושקעת במנוע כפול יעילות המנוע (בדרך כלל 80).

4. מדידת הספק שיא (הספק שמנוע יוכל לספק לפרק זמן קצר לפני שהוא מגיע לחימום יתר) או מדידת הספק מתמשך. מכאן אנו למדים שלצורת המדידה יש השפעה מכרעת על תוצאת המדידה, דבר היכול להשפיע על חוקיות הכלי והגדרתו לפי החוק. באיחוד האירופאי ישנו תקנון מפורט כיצד למדוד הספק של מנוע, לעומת זאת בארצות הברית מסתפקים בהצהרת היצרן.

Difference Motor Powe

הספק המנוע והמהירות

על פי החוק, אופניים בעלי מנוע "חזק" יוגדרו: טוסטוס או אופנוע. על פי עיקרון זה, רוב החוקים מתייחסים בדרך זו או אחרת להספק המנוע של האופניים, וכן למהירות האופניים. מהירות  – כדי שאופניים חשמליים יוגדרו "אופניים" מהירותם צריכה להיות דומה למהירות של אופניים ללא מנוע, (דרך אגב, הטווח של המהירויות גדול מאוד).אופניים רגילים יכולים להגיע למהירות של כ 45 קמ"ש עם רוכב נמרץ, אך רוב המחוקקים בעולם, העדיפו להסתפק במהירות צנוע יותר 25 קמ"ש, כנהוג בישראל.

שיקול נוסף בבחירת הספק המנוע הם המצברים. השאלה העיקרית היא ,כמה אנרגיה המצברים יכולים לספק. האנרגיה שהמצברים מכילים היא פונקציה של, גודלם ומשקלם. בשוק קיימים סוגים שונים של מצברים הנבדלים בכמות האנרגיה שהם מכלים לקילוגרם חומר, ככל שכמות האנרגיה לקילוגרם גדולה יותר המחיר גבוה יותר. אנו רואים שישנם שקולים רבים שצריך לקחת בחשבון והמשימה אינה פשוטה, אך אני יעוץ לכם עצה כללית. מנוע בהספק של 250w ייתן תוצאה מספקת ברוב המערכות שעובדת עם חיישן מומנט(לפי החוק בישראל) במערכת זו הרוכב צריך לדווש כל זמן הנסיעה והמנוע נכנס לעבודה באופן אוטומטי ללא שליטת הרוכב.

Difference Motor Powe 2

במערכת עם ידית האצה (בדומה לאופנוע) כאשר הרוכב יכול לנסוע ללא דיווש הספק המנוע המומלץ הוא 350w – 500w.מנוע בהספק גדול יותר נשמע אולי קוסם יותר אבל מנוע כזה דורש מצברים גדולים יותר שהם כבדים יותר ויקרים יותר כך שקסמם נמוג במציאות העכשווית ,אולי עם שיפור הטכנולוגיה וירידת מחירם המצב ישתנה, נכון להיום מנוע בהספק של 500w הוא הבחירה הטובה ביותר.

תקנות אופניים חשמליים

התקן לאופניים עם מנוע עזר EPAC

הגדרת EPAC –  אופניים המצוידים בדוושות ומנוע חשמלי חיצוני כאשר אופניים אלו לא ניתנות להנעה על ידי המנוע החיצוני בלבד.

עיקרי התקן לאופניים עם מנוע עזר EPAC – בהתאם לתקנות חייבים האופניים לעמוד בתקן האירופאי EN15914 ובנוסף לקבל אישור ממכון התקנים הישראלי. הספק מנוע מתמשך עד 250w.מהירות מרבית 25 קמ"ש. הכלי חייב להיות מצויד בדוושות המניעות אותו. ידיות המעצורים מצוידות במערכת Cut-off switch המנתקות את המתח למנוע בעת בלימה. כוח המנוע המסופק ירד בהדרגה ויופסק כליל כאשר ה EPAC מגיע למהירות של 25 קמ"ש או לפני כן, אם הרוכב מפסיק לדווש. מתח העבודה לא יעלה על 48v.הגיל המינימאלי לרכיבה על אופניים חשמליים הוא 14 שנים. הרכיבה על אופניים חשמליים אינה מצריכה רישיון נהיגה או רכב. חובה חבישת קסדה. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים מתריע מפני רכישת אופניים חשמליים שאינם עונים על התקן ועלולים להוות סכנה לציבור.

SLIDE7

בנוגע לתקנה עליה חתם שר התחבורה והבטיחות בדרכים. במטרה לסייע לאדם בלתי מנוסה לדעת אילו שאלות לשאול בעת רכישה של אופניים חשמליים ולמה עליו לשים לב. התקן עצמו מכיל מספר רב של נתונים והוראות ליצרן, לכן חשוב מאוד לדרוש מהמוכר אישור של מכון התקנים הישראלי על דגם האופניים המסוים שהוא רוכש ולא להסתפק באישור כללי או באישור על דגם אחר.

כללי זהירות ברכיבה על אופניים חשמליים

רכיבה על אופניים חשמליים, כמו רכיבה על גבי אופניים רגילים, עלולה להיות מסוכנת במידה ולא נשמע ונציית למספר כללים בטיחותיים שמטרתם לשמור עלינו ועל מכשירנו מפני פגיעות ותאונות שונות. כידוע לכולם, כבישי ארצנו, העירוניים והבינעירוניים, מהווים מסלול נסיעה מסוכן הגובה את חייהם של מאות אזרחים מדי שנה ואלפי פצועים ברמות פגיעה משתנות. אופניים חשמליים, כמו כל כלי תחבורה דו גלגלי, מחייבים את הרוכבים להקפדה יתרה על כללי בטיחות בעת נסיעת יום ובזמן רכיבת בלילה.

על פי חוק, רכיבה על גבי אופניים חשמליים, מותרת ללא ביטוח מגיל 14 ומעלה. לכן שימו לב לא לתת אופנייים חשמליים לילדים הקטנים מגיל זה. כמו כן, החוק מחייב חבישת קסדה בזמן הרכיבה. מומלץ להקפיד לבחור קסדה המותאמת למבנה הגולגולת לשמירה מקסימאלית (ככל שניתן) בזמן פגיעה. זכרו את הכלל: קסדה בראש טוב –מצילה חיים!

סרטון מבצע אכיפת קסדה לאופניים חשמליים של משטרת ישראל

https://www.youtube.com/watch?v=BL2_IRF81DY

מומלץ לנסוע כמה שיותר בשבילים המיועדים לרוכבי אופניים (בערים הגדולות הם כבר חלק משמעותי בצירי התנועה). יש להימנע ככל שניתן מרכיבה על גבי מדרכות ומסלולי טיילת וזאת בכדי למנוע פגיעה בהולכי רגל. במידה ואתם מוכרחים לבצע רכיבה על גבי מדרכות הקפידו על נסיעה איטית במיוחד. כמו כן, הקפידו לאבזר את מכשירי האופניים שלכם בצופרים איכותיים. רכיבה על גבי אופניים חשמליים בכבישים פתוחים יש לבצע בצידי הכביש ולעולם לא לסטות מעבר לפסי השוליים.

החזק היטב בכידון ובדוושות בשעת הרכיבה. הסעת רוכב נוסף אסורה, אלא אם מלאו לך 14 שנים, גיל הרוכב הנוסף אינו עולה על 8 שנים, ואתה מרכיב אותו באופניים המצוידים במושב מיוחד. אל תאחז ברכב אחר בשעת הנסיעה ואל תחבר את האופניים לרכב אחר. סע במרחק גדול מרכב אחר שלפניך, כדי שיהיה לך מספיק זמן לעצור בעת הצורך. אתה רשאי לעקוף רכב איטי ממך, אולם אך ורק מצדו השמאלי ולאחר שאותת בידך.

אסור לעקוף במקום שבו שדה הראייה שלך חסום או מוגבל. אל תיסע בצדו של רכב אחר, לרבות אופניים, אלא כדי לעקפו כדין. סע קרוב ככל הניתן למדרכה הימנית. רוכב אופניים, שים לב: מותר לך לנסוע גם בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית, בצדו הימני. אם קיים  שביל לרוכבי אופניים – סע בו בלבד. בעומס תנועה או בפקק תנועה רד מהאופניים וחכה.

review-dyson-hardtail-1@2x

אל תסתובב עם אופנייך בין המכוניות. לפני כל עצירה או סטייה מהכיוון אותת ברור בידך. אל תוביל משא על אופניים באופן העלול למנוע שליטה בהם. אורך המשא המותר לנשיאה על אופניים לא יעלה על 70 ס"מ והמשא לא יבלוט מהקצה הקדמי של האופנים. ציית לרמזורים שבדרך. זכור! האופניים הם רכב כשאר כלי הרכב שבדרך, וחוקי התנועה חלים גם עליהם.

כללי זהירות בלילה

רכיבה על גבי אופניים חשמליים בשעות הלילה או החשיכה עלולות להיות מסוכנות במיוחד ולכן חשוב להקפיד על מנגנוני הארה מקסימאליים. הקפידו על תקינות הפנסים (מומלץ גם בקדמת האופניים וגם על גבי קסדת הראש),מומלץ להשתמש בפנסי לד הנראים למרחק רב יותר.

כמו כן, חובה עליכם להתקין על אופניים חשמליות נצנץ קדמי ואחורי. תפקיד הנצנץ חשוב מאוד והוא אמור לסמן את האופניים שלכם לעיני נהגי הרכבים על הכביש, ככל שהנצנץ יראה למרחק רב יותר, כך אתם מגדילים את הסיכויים שלכם להגיע בבטחה למחוז חפצכם. רצוי ומומלץ ללבוש גופיה מחזירת אור בשעת רכיבה בלילה.

ebike-stöckli-6_630x350px

אופניים חשמליים הינם כלי תחבורה בטיחותי ונוח המאפשר לכם יכולת ניוד קלה ונוחה ממקום למקום, וזאת בתנאי שאתם שומרים על כללי הזהירות של הרשות הלאומית למלחמה בדרכים. סעו בזהירות ובבטחה זה שווה לכם חיים!

סרטונים שימושיים על אופניים חשמליים

מנחם הורביץ בודק אופניים חשמליים בתוכנית הצרכנות

בדיקה ותחזוקה של אופניים חשמליים

נעילה נכונה וחכמה של אופניים חשמליים

קיפול אופניים חשמליים מתקפלים

אופניים הרים חשמליים מהירים

לסיכום, אופניים חשמליים הם פתרון אידיאלי עבור נסיעות קצרות וארוכות, אנשים רבים הצטרפו לטרנד המהפכה הירוקה, שהציבה בראש סדר העדיפויות את המלחמה בזיהום אוויר, נסיעה בכלי תחבורה כמו אופניים חשמליים משתלמת עבור אנשים הנוסעים גם למרחקים ארוכים, מהיום אין צורך להשאיר את האופנים בבית אלא הם חלק מהנסיעה. בין אם מדובר בנסיעה קצרה או נסיעה ארוכה, אופניים חשמליים מתקפלים מגיעים אתך לכל מקום ומהווים כלי תחבורה אידיאלי.

מבחר אופניים חשמליים 48 וולט, דגמי 2017 באתר No Risk

23 תגובות

 1. וואוווו
  כבר הרבה זמן שאני מעוניינת לקנות אופניים חשמליים ומחפשת מקום בו אוכל למצוא את כל המידע הנדרש ע"מ לבצע את הרכישה הטובה ביותר עבורי. המאמר מרכז בצורה מקיפה ומפורטת את כל המידע והידע בתחום האופניים החשמליים ואף העשיר והרחיב את אופקיי לגבי תכונות ונתונים שלא ייחסתי להם חשיבות מספקת בבואי לקבל את ההכרעה אילו אופניים לרכוש.
  תודה רבה.
  כן ירבו אתרים אשר מגישים בצורה בהירה מפורטת ומקיפה מידע קריטי לציבור הרחב סתם כי הם אדיבים

 2. מאמר איכותי מאוד ומשקף בעמוד אחד את כל המידע הדרוש להבנה בנושא .
  איזה כייף שייש אתרים איכותיים שיוכלים להפיק המון מידע רלוונטי ויכול לחסוך שעות בחיפושים ברשת .
  נמשיך לעקוב ולהנות מהמאמרים .

  תודה רבה

 3. מתוך המאמר עולה שלהספק אין קשר למהירות
  אופניים רגילות מהירות יותר מאופניים חשמליים.ת
  ידית גז עדיפה על פדלאסיסט
  לידיעתכם הפסקת הפדלאסיסט אינו עוצר את מנוע האופניים אלה לאחר מ"ס שניות
  ומהווה סיכון ביטחוני לרוכבים
  אין מידע שאומר שהקסדה מונעת תאונות במהירות של 25 קמ"ש אולי תקטין את הנזק
  משקל האופניים חשמליות אינו עובר 30 ק"ג כולל מנוע ומצבר
  כמעט ואין שבילים מובנים בתוך הערים במדינה וגם לא יהיו אולי יהיה סימון על המדרכות
  אם בכלל
  הספק מנוע מתמשך של 250 ווט הנדרש על פי התקן אינו הספק המנוע אלה לפחות
  כ 500 ווט במאמץ כל המנועים שאושרו על פי התקן אינם עומדים בדרישות
  איפה והיכן יסעו ילדים בני 14 בכביש האישור מגיל 16 ובמדרכה אסור
  ישנם כ מיליון לפחות אופניים רגילות שמהווים את רוב הרוכבים בכל הארץ ללא כל
  התיחסות

 4. תכתבו על סוגי סוללות באופניים חשמליים
  זה מופיע גם בויקיפדיה https://he.wikipedia.org/wiki/{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}90{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}95{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}A4{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}A0{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}99{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}99{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}9D_{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}97{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}A9{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}9E{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}9C{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}99{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}99{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}D7{1258bb2e59cbf678fc0ac20bc80662ae4b37ce46090755b7b5e7478d8a09680d}9D

  המאמר מפה:
  http://bit.ly/1OXy3P2

 5. מאמר מאוד איכותי . הוא מאמת מדבר על היתרונות והחרונות של אופניים חשמליים.
  אשמח לבקר שוב וליהנות ממאמרים נוספים.

 6. כתבה ממש טובה, מלא פרטים שימושיים שמלמדים המון, שאפו ענק ותודה רבה!
  אבל בחייאת , יש לכם סעיף שמציין "אומרים אופניים חשמליים ולא חשמליות", ובכל זאת כל פסקה שנייה אתם מתייחסים לאופניים כנקבה. יש די הרבה שגיאות לכל אורך הכתבה, שימו לב.

 7. אכן כתבה מעניינת ומאירה,חסר לי מידע אודות היתרון (או החיסרון)בקניית אופניים חשמליים עם סוללה מוצפנת או גלוייה,והכוונה היא לבטיחות והחלפה אם צריך וכו' לא לגניבות…
  אם מישהו יודע אשמח לקרוא,איריס

 8. תיקון

  החוק מתיר רכיבה על אופניים חשמלים מכיל 16 ומעלה.. שינו כבר את חקיקה.. נא לתקן באתר את הגדרה הזו

 9. תודה על המידע, לא הבנתי לגבי שיכוך, האם שיכוך אחורי, או מלא באופניים חשמליות אפקטיבי כמו באופניים רגילים או שאין מה לשלם יותר על שיכוך אחורי גם?

 10. מאמר מעולה ! יסודי ונוגע בכל הפרטים, טוב מאוד גם שנגעתם בנשוא הבטיחות ! אין היום מספיק מודעות לנושא וזה ממש חשוב .

 11. כתבה מעולה בהחלט.. אני כרוכב חדש יחסית, לפחות על אופניים חשמליים למדתי פה כמה דברים חדשים. רק לפני מס' שבועות התחדשתי בזוג אופניים חשמליים, הראשן שלי ואין מה להשוות עם אופניים רגילים, במיוחד בחודשי הקיץ וכאשר יוצאים לסידורים או עבודה ולאו דווקא לרכיבה לשם ההנאה או הספורט. אין תחליף לכלי הנוח והמדליק הזה.. מי שכמוני רק נכנס לתחום אני ממליץ בחום על האופניים של מגנום, אחרי שחקרתי ובדקתי את העניין לפני הרכישה וכבעלים מאושר אני הכי שמח עם הבחירה שלי.. מת עליהם.

  http://www.magnumbikes.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker